Pavel Jirásek Marie Jirásková
cz | en

www.jiraskovi.cz - Pavel Jirásek - vánoce s loutkami

Loutky
Vánoce s loutkami, Letohrádek Mitrovských, Brno, 2009

K vánočním svátkům a adventu patřily dříve neodmyslitelně loutky a loutková divadla. Jak asi zářily oči dětí, když pod stromečkem nalezly jako dárek krabici s rodinným loutkovým divadlem a několika loutkovými postavičkami, mezi nimiž nemohl chybět rozpustilý Kašpárek, strašidelný Čert, či vznešená Princezna s Rytířem. Loutky a kompletní loutková divadla s mnoha proměnami určená pro domácí či školní prostředí zejména z období I. republiky byly hlavním lákadlem výstavy "Vánoce s loutkami" v brněnském Letohrádku Mitrovských.
 
Na své si zde mohli přijít zejména ctitelé krásných loutek, milovníci pohádkových bytostí a především děti, kterým se zde nabízel pohled na 25 historických rodinných divadel s půvabnými loutkami různých výrobců. Výroba loutek patřila k české tradici, v průběhu staletí se obliba loutek měnila, za nejslavnější období této obliby je považována první polovina minulého století, kdy loutkové divadlo nesmělo chybět v žádné české rodině.
 
Výstava Vánoce s loutkami představila ukázky modelovaných loutek i loutky jedinečné, originální, vytvořené umělci pro konkrétní rodinná divadla a stejně tak divadla sestavená z tištěných dekorací i divadla s originálními ručně malovanými kulisami.
 
Vstupní oválný prostor letohrádku Mistrovských byl věnován firmě Antonína Münzberga, se kterou trvale spolupracoval šéf výpravy Národního divadla v Praze, akademický malíř Karel Štapfer. V pravém bočním křídle byla představena původní jedinečná rodinná loutková divadla s převážně řezbovanými loutkami, vytvořená výtvarníky v jediném kusu pro konkrétního zákazníka. V levém bočním křídle byl pak vystaven výběr umělecky nejzdařilejších rodinných dekorací a loutek, které vznikly podle návrhů známých českých výtvarných umělců. Ve spodním traktu galerie byla vystavena divadélka a loutky na pomezí kultivované hračky. Celá vánočně laděná expozice byla doplněna dřevěnými hračkami ze stejného období a vánočními dekoracemi.
Vánoce s loutkami - Rozrazil
Vánoce s loutkami - text
Vánoce s loutkami - reportáž